Kaburga Dolması (Trabzon) Tarifi, Nasıl Yapılır?

Karadeniz’in lezzetlerinden biri olan kaburga dolması, Trabzon yöresine özgü bir yemektir. Kaburga dolması, kuzu kaburgasının içi pirinçli bir karışımla doldurularak hazırlanır. Yapılışı oldukça basit olan bu lezzetli yemek için öncelikle kuzu kaburgaları haşlamalı ve içindeki etleri çıkarmalısınız. Ardından, pirinç, soğan, kuş üzümü, fındık içi, tuz ve karabiberi karıştırarak kaburgaların içini doldurun. Kaburga dolmalarını yağda kızartarak pişirin ve üzerine su ilave ederek pişirme işlemini tamamlayın. Servis etmeden önce, kaburga dolmalarını zeytinyağı ile marine edilmiş, kekik, maydanoz, domates, limon eşliğinde hazırlayarak servis edebilirsiniz.

Kaburga Dolması Nedir?

Kaburga dolması, Trabzon yöresine özgü lezzetli bir yemektir. Kuzu kaburgasının doldurulmasıyla hazırlanır. Bu lezzetli yemeğin içi, pirinç, soğan, kuş üzümü, fındık içi, tuz ve karabiber karışımı ile doldurulur. Kaburga dolması, yağda kızartılır ve üzerine su eklenerek pişirilir. Servis için, kaburga dolmaları zeytinyağı ile marine edilir. Kekik, maydanoz, domates ve limonla birlikte servis edilir. Kaburga dolması, özellikle et yemeklerini sevenler için mükemmel bir seçimdir. Denemek isteyenler için malzemeleri kolayca temin edebilirler.

Malzemeler

Kaburga dolması tarifi için gerekli malzemeler şunlardır:

  • Kuzu kaburgası
  • Pirinç
  • Soğan
  • Kuş üzümü
  • Tuz
  • Karabiber
  • Fındık içi
  • Yağ

Kuzu kaburgası dolmanın ana malzemesidir. Dolgunluğu artırmak için pirinç kullanılır. Soğan, kuş üzümü ve fındık içi ise lezzeti artırmak için kullanılır. Tuz ve karabiber ise damak tadınızı tatlandıracak diğer malzemelerdir. Yağ ise kızartmak için kullanılır.

Hazırlık Aşaması

Kuzu kaburgaları büyük bir tencereye koyulur ve su ilave edilerek haşlanır. Kaburgaların tamamen altında kalacak şekilde su konulması gerekiyor. Kaburgalar haşlandıktan sonra suyu süzülür ve etleri çıkarılır. İç malzeme için; pirinç, soğan, kuş üzümü, fındık içi, tuz ve karabiber karıştırılır. Daha sonra kaburgaların içi bu karışımla doldurulur. Kaburga dolmaları hazırlanırken, iç malzemesinin kaburgaların hepsine eşit şekilde yerleştirilmesine dikkat edilmelidir.

Eğer gerekliyse, hazırlık aşamasında kullanılan malzemelerin ölçüleri bir tabloda ayrıntılı olarak listelenebilir.

Malzemeler Ölçü
Kuzu Kaburgası X adet
Pirinç X su bardağı
Soğan X adet
Kuş üzümü X yemek kaşığı
Fındık İçi X su bardağı
Tuz X çay kaşığı
Karabiber X çay kaşığı

Kaburga dolması yaparken iç malzemeleri değiştirerek farklı tatlar deneyebilirsiniz. Bu tarifi damak tadınıza uygun hale getirmek için farklı baharatlar ekleyebilir veya farklı iç malzemeleri kullanabilirsiniz.

Pişirme Süreci

Kuzu kaburga dolmaları, tencereye yerleştirilir ve üzerleri örtecek kadar su ilave edilir. Kaburga dolmalarının suya batmamasına özen gösterilmelidir. Kaburga dolmaları su kaynayıncaya kadar yüksek ateşte, sonra kısık ateşte suyunu çekip dolmalar yumuşayana kadar pişirilir.

Kaburga dolmaları pişene kadar tencere kapağı kapatılmalıdır. Eğer dolmalar piştikten sonra suyu fazla kalmışsa tencere kapağı açılarak suyunu çekmesi sağlanabilir. Kaburga dolmaları servis tabağına alınarak üzerine zeytinyağı, maydanoz, kekik, limon, domates konularak servis edilir.

Servis

Kaburga dolmaları, servis edilmeden önce zeytinyağı ile marine edilir. Bu, dolmaların daha lezzetli olmasını sağlar. Üzerine kekik ve maydanoz serpilir ve domates ile limon dilimleri yanında sunulur. Sıcak servis edilen kaburga dolmaları, sofranın baş tacı lezzetlerinden biridir.

Yorum yapın