Kabak Tatlısı (Trabzon) Tarifi, Nasıl Yapılır?

Kabak tatlısı, özellikle Karadeniz’in meşhur tatlıları arasındadır. Kabak tatlısı hem yapımı kolay hem de lezzetiyle herkesin beğenisini kazanır. İşte size Trabzon’a özgü kabak tatlısı tarifi. Malzemeleri şunlardır:

  • 1 kg kabak
  • 2 su bardağı toz şeker
  • 2 su bardağı su
  • 1 su bardağı ceviz içi
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 1 çay kaşığı tarçın
  • 1 yemek kaşığı tereyağı

Kabak tatlısının malzemelerini hazırladıktan sonra yapım aşamasına geçebilirsiniz.

Kabak Tatlısı Nasıl Yapılır?

Kabak tatlısı, Türkiye’nin birçok yerinde yapılmaktadır. Ancak Trabzon’a özgü yapılış şekli ve kullanılan malzemelerle kendine has bir tat elde edilmektedir. Kabak tatlısı yaparken dikkat edilmesi gereken püf noktaları vardır. İlk olarak kabakların iyi bir şekilde tatlandırılması önemlidir. Kabaklar dilimlenip şekerle tatlandırılır ve dinlenmeye bırakılır. Daha sonra kabaklar suyla birlikte pişirilir. Pişirme işlemi sonunda tatlıya tuz, tarçın ve ceviz eklenerek tatlandırılır. Trabzon kabak tatlısının özelliği ise tuzun eklenmesidir. Kabak tatlısı, genellikle soğuk olarak servis edilir. Afiyet olsun!

Kabakların Hazırlanması

Kabak tatlısının lezzeti ve kıvamı, kabakların doğru şekilde hazırlanması ile doğru orantılıdır. İşe öncelikle kabakların doğranmasıyla başlanır. Kabakların çekirdekleri çıkarılır ve ardından yarım santimetre kalınlığında küçük parçalar halinde doğranır. Kabakların tatlandırma işlemi için üzerine şekeri serpilir. Şekerin kabaklara nüfuz edebilmesi için en az yarım saat bekletilmesi gerekir. Bekletme işlemi sonrasında kabakların suyunu çıkarmak için süzgeçte dinlendirilir.

Bu aşamada kabaklar yeniden şekerle karıştırmak için biraz tuz eklenir. Ardından, kabaklar biraz daha dinlenmesi için bir süre bırakılır ve bu süre, en az 1 saat olmalıdır. Bu işlem, kabakların daha fazla suyunu çıkararak daha lezzetli bir tatlı elde edilmesine olanak sağlayacaktır. Kabakların tatlandırma ve dinlenme aşamaları tamamlandıktan sonra, bir süre yağda kızartılabilir. Ayrıca, bu işlem pişirme sürecini hızlandırmak adına fırında da yapılabilir.

Kabakların Doğranması

Kabak tatlısı yapımında en önemli aşamalardan biri kabakları doğramaktır. Kabaklar öncelikle yıkanmalı ve kabukları soyulmalıdır. Ardından uzunlamasına ortadan ikiye kesilip, çekirdekleri kaşık yardımıyla çıkarılmalıdır. Kabakların dilimlenmesi işlemine gelince; dilimlerin kalınlığı tercihe bağlı olarak belirlenebilir. Ancak genellikle, yaklaşık 2-3 cm genişliğinde dilimler kesilir. Dilimlerin şekli tamamen size kalmıştır; dikdörtgen veya yuvarlak, tercihinize göre kesebilirsiniz. Kabakların doğranma işlemi bittikten sonra, şekerle tatlandırmak ve dinlenmeye bırakmak için hazır hale getirilmelidir.

Tatlandırılması ve Dinlenmeye Bırakılması

Tatlı ihtiyacınızı karşılayacak kabak tatlısının lezzeti, şeker ile verilen tatlandırmadan kaynaklanıyor. Kabakların doğranmasından sonra şeker eklemesi yapılıyor. Ardından tatlı, dinlenmeye bırakılıyor. Bu süre, kabak tatlısının daha iyi tat vermesi için oldukça önemli. Genellikle, 2 saat dinlendirmek yeterli oluyor. Ancak, daha iyi bir tat için kabak tatlısının, bir gün dinlendirilmesi öneriliyor. Ceviz eklenerek daha fazla lezzet katabilirsiniz. Tatlıya biraz tarçın da eklenerek, farklı bir aroma elde etmek mümkün oluyor. Tatlandırılması ve dinlenmeye bırakılması, kabak tatlısının lezzetini artırmak için önemli aşamalardır.

Tatlının Hazırlanması

Tatlının hazırlanması aşamasına geldiğimizde, doğranmış kabakları tencereye alıp üzerini kapatacak kadar su ekliyoruz. Kabakları pişirmeye bırakıyoruz ve arada karıştırarak suyunu çekene kadar pişiriyoruz. Ardından tencereyi ateşten alıp kabakların çürümemesi için dinlenmeye bırakıyoruz. Dinlendirme süresine geçmeden önce tuz ve tarçın gibi tatlandırıcıları ekleyip, cevizi de doğrayarak hazırlıyoruz. Dinlenme süresi sona erdikten sonra tatlandırıcılar ve cevizi kabakların üzerine serpiştiriyoruz. Kabak tatlısı servise hazır hale gelmiştir. Afiyet olsun!

Trabzon’a Özgü Kabak Tatlısı Tarifi

Trabzon kabak tatlısı, Türk mutfağının en özel tatlarından biridir. Kabak tatlısına kıyasla daha sulu yapıda olan Trabzon kabak tatlısı, farklı bir lezzete sahiptir. Kabakların tatlandırılması, içine eklenen ceviz, tarçın ve tuz, Trabzon kabak tatlısının özellikleri arasındadır. Ayrıca, kabakların dinlenmeye bırakılması da bu tatlıya farklı bir dokunuş katar. Trabzon kabak tatlısı, genellikle fındık ve tereyağı ile servis edilir. Bu tatlı, özellikle Karadeniz bölgesinde tüketilir ve tüm Türkiye’ye yayılmış bir lezzettir. Trabzon kabak tatlısını denemek isteyen herkes, bu tarifi deneyebilir.

Yorum yapın